Trochę kuchni, trochę pasji. Blog o tym co sprawia mi przyjemność.
Blog > Komentarze do wpisu
Jak ozdobiłam kulkę metodą temari

Ponieważ wiele osób pyta, jak zdobi się bombki temari, pokażę w skrócie etapy powstania tej kulki.

Może to nie jest najładniej ozdobiona kulka, ale na niej łatwo będzie pokazać etapy pracy.

Zaczynamy od zgromadzenia potrzebnych materiałów:

1). kulka styropianowa
2). nici zwykłe - maszynowe
3). kordonek przynajmniej 2 - 3 kolory
4). igła, z dużym uszkiem, ostra
5). pasek papieru
6). szpilki
7). balonik
można też przygotować złote lub srebrne nici.

Początek czyli owinięcie kulki styropianowej nićmi. Kulkę należy owinąć dość ciasno i dokładnie w koło nićmi. Nici układać w różne strony, chodzi o to, by nie tworzyć pasków z nici tylko bardzo poplątane pajęczyny. To ważne, bo na tym muszą się potem trzymać wyszyte wzory.

Wzięłam ciemne nici, by na zdjęciach było widać o co chodzi. Kulkę należy owinąć tak, by nie prześwitywał styropian z pod nici.
Kiedy kulka jest dokładnie owinięta ucinamy nić, nawlekamy koniec na igłę i kilkoma ściegami wszywamy zakończenie pod nawinięte nici, tak by nic się nie odwijało.

Teraz trzeba zmierzyć kulkę. Do tego potrzebny jest pasek papieru szeroki około 1cm, a dłuższy od obwodu kulki. Pasek z jednej strony przypinamy szpilką do kulki. A drugi jego koniec dopasowujemy tak, by stykał się dokładnie do przypiętego końca.

Na moim zdjęciu wygląda jakby tam była mała przerwa, a w rzeczywistości musi być dokładnie na styk. W miejscu styku zaginamy pasek.  To jest obwód kulki. Teraz pasek składamy na osiem równych części i miejscach złożenia nacinamy. Otrzymaną miarą owijamy kulkę i w nacięcia wbijamy szpilki. Paskiem wyznaczamy też dwa jakby bieguny kuli (północny i południowy) porównując bombkę do kuli ziemskiej.

Nawlekamy dość długą nitkę na samym jej końcu robimy guzełek. Wbijamy igłę jak najbliżej bieguna północnego.

Guzełek trzeba wciągnąć pod nitki, którymi omotana jest kulka, tak, żeby nie był widoczny.

Teraz nitkę prowadzimy od jednego bieguna do drugiego przy szpilkach na równiku. Kiedy przejdą przez wszystkie trzeba kilkoma ściegami umocować najpierw na jednym biegunie a potem na drugim.

Teraz przyszła pora na wszywanie wzoru.

Na igłę nawlekamy nić w wybranym kolorze, igłę wbijamy blisko południka w odległości około  2-3 cm od bieguna. Następnie przy kolejnym południku, ale około 2 - 3 cm od równika.

Potem w kolejny u góry, a następny na dole.

I tak aż dokoła kulki. Taki wzór prowadzimy  4 - 5 razy. Następnie wyszywamy tym samym kolorem nici , tylko zaczynamy od południka, na którym poprzednio mocowaliśmy nitkę na dole. Chodzi o to, żeby wzór się krzyżował. I znowu powtarzamy tyle samo razy.

 

Potem kolejny kolor nici.

Gdy uznamy, że już gotowe zakańczamy. Z drugiej strony kulki haftujemy podobnie.

Dodatkowo ozdobiłam środek zygzakowym szlaczkiem przez środek.

I oto jak powstała moja kulka. Wzory i kolory każdy dobiera po swojemu.

Po kilku dniach uznałam, że moja kulka szkoleniowa jest jakby niedokończona i zmieniłam jej zygzakowaty szlaczek na pasek. Teraz wygląda tak.

Na koniec bonus. Tyle już bombek przygotowałam.

Życzę cierpliwości i wspaniałych efektów pracy.

 

 

poniedziałek, 05 listopada 2012, teresakopec
Serdecznie pozdrawiam Tenia.

Polecane wpisy

  • Przepis na moją kurę

    Dziś przedstawię przepis na moją kurę i wcale nie jest to przepis kulinarny. Kilka osób pytało mnie o schemat kurki zrobionej na szydełku. Nie robiłam ze schema

  • Łóżeczko dla lalki

    Moja wnusia Alusia bawi się w kobietę, karmi lalki, wozi je w wózku. Postanowiłam więc zrobić jej łóżeczko dla lalki. Przecież lalka musi wygodnie spa&#

  • Recykling i kwiatuszki

    Recykling to powtórne przetwarzanie substancji lub materiałów zawartych w odpadach w procesie produkcyjnym w celu uzyskania substancji lub materiału o przeznac

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2012/11/05 12:34:07
Bardzo ładne. Pierwszy raz takie widzę.Pozdrawiam.
-
Gość: , 78.10.131.*
2012/11/05 16:41:39
DZIĘKUJĘ Krystyna
-
Gość: luzik, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2012/11/06 09:25:26
Piekne temari.Teniu nie umiem sobie dodac Ciebie na mój blog.Mam cie w ulubionych na komputerze a do bloga nie potrafię
-
2012/11/06 19:16:02
wow, niesamowite, od zawsze mi się ta metoda podobała ale jakoś nie mogę się sama w sobie przemóc i spróbować. Twoje są przepiękne...
-
Gość: Trimel, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2012/11/13 09:40:30
Temari cudne, dzięki za kursik na Talenciku. Pozdrawiam. B
-
Gość: Małgosia, *.wejherowo.vectranet.pl
2013/01/06 14:42:20
Dziękuję Ci za umieszczenie tego foto- kursu. Moje prace w technice temari nie są jeszcze tak rewelacyjna jak Twoje ale bez Twojego blogu pewnie nawet bym z nimi nie walczyła. Udanego Całego Roku.
-
Gość: , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2015/12/12 02:40:13
Na wiosnę przyszłego roku planuję projekt z Ambasadą Japonii, dotyczący Temarii. Będą to 3 dniowe warsztaty, z możliwością przedłużenia dla chętnych we własnym zakresie. Zorganizowana zostanie również wystawa w Piwnicznej, gdziemieszkam i gdzie odbędą sie warsztaty, a potem w Instytucie japońskim w Warszawie. Być może będzie coś jeszcze, ale to pieśń przyszłości i trochę niespodzianka. Niestety, nie wyjazd do Japonii. Na razie szukam chętnych do udziału i ewentualnych instruktorów do bardziej skomplikowanych wzorów. Jeśli jesteś lub masz zainteresowanych, to prosze o kontakt. Pozdrawiam. Kontakt na FB. Towarzystwo Rozwoju Piwnicznej
-
Gość: mariolina, *.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl
2016/11/21 18:44:14
Bardzo przystępnie pokazane, Pozdrawiam :)


ZABAWY BLOGOWE