Trochę kuchni, trochę pasji. Blog o tym co sprawia mi przyjemność.
Blog > Komentarze do wpisu
Rusałka Admirał

Mnóstwo motyli lata koło mojego balkonu. To Rusałki.

Rusałka admirał - Vanessa atalanta

Rusałki należą do najpiękniejszych motyli, które odwiedzają nasze ogrody. Wiele z nich to bardzo pospolite motyle, dzięki którym ogród staje się o wiele ciekawszy. Uprawa odpowiednich roślin kwitnących sprawi, że rusałek w ogrodzie przybędzie, a wśród nich nie zabraknie także rusałki admirał. Wspomniany motyl jest wyjątkowy, różniący się od zdecydowanej większości rusałek ze względu na swój wędrowniczy tryb życia.

W Polsce występuje kilka tysięcy motyli w tym zaledwie kilkadziesiąt gatunków może stać się ozdobą słonecznego ogrodu. Z pewnością do elity motyli należy jeden z największych polskich motyli dziennych rusałka admirał, zaliczana do rodziny rusałkowatych (Nymphalidae). Rusałkowate obejmują wiele barwnych motyli, z których część bardzo często spotykana jest w ogrodach. Do rusałkowatych poza rusałką admirał zaliczymy rusałkę pawik, rusałkę pokrzywnik, rusałkę żałobnik, rusałkę wierzbowiec, rusałkę ceik, rusałkę kratkowiec, rusałkę osetnik. 

Systematyka

Rusałka admirał zaliczana jest do rodziny rusałkowatych Nymphalidae. Jest gatunkiem reprezentującym rodzaj Vanessa. Innym przedstawicielem tego rodzaju jest  rusałka osetnik Vanessa cardui.

Czy wiesz że …

Rusałka pochodzi od łacińskiego słowa rosalia. W mitologii słowiańskiej terminem rusałka określano boginie, które najczęściej przybierały postać pięknych kobiet.

Stadia rozwojowe rusałki admirał

Tak jak inne motyle także rusałka admirał zanim zachwyci nas skrzydlatą formą, przechodzi kilka stadiów rozwoju. Pierwszym z nich jest jajo. Dorosłe motyle składają jaja pojedynczo na liściach żywicielskich roślin takich jak np. pokrzywa. Jaja barwy zielonej. Z jaj wylęgają się gąsienice, które żerują na roślinie żywicielskiej, po czym przechodzą w stadium poczwarki, w którym przepoczwarzają się w pięknego motyla.

Dorosły motyl zachwyca barwnymi oraz dużymi skrzydłami. Ich rozpiętość może przekraczać nawet 60 mm. Motyl składa się z głowy, tułowia z nogami i skrzydłami oraz odwłoku. Pokarm pobiera za pomocą rozwijanej ssawki.

Skrzydła czarne, na  przednich skrzydłach  znajduje się  pomarańczowo- czerwona przepaska oraz białe plamy w górnej części. Tylnie skrzydła z pomarańczowym paskiem na brzegu dolnej części. Po złożeniu skrzydeł rusałka admirał nie jest już tak zjawiskowa, barwy są bardziej stonowane, mniej wyraziste.Rusałka admirał motylem wędrownym

Vanessa atalanta to motyl wyjątkowy, który przybywa do nas późną wiosną (maj- czerwiec) z cieplejszych regionów Europy- z basenu Morza Śródziemnego. Składają jaja na pokrzywie i już w czerwcu można zaobserwować pierwsze gąsienice, które przeobrażą się w motyle, dając początek nowemu pokoleniu. Gąsienice drugiego pokolenia żerują na roślinach żywicielskich w sierpniu i wrześniu, a motyle drugiego pokolenia ukazują się we wrześniu i październiku.

Na okres zimy większość motyli migruje na południe. Część motyli zimuje w Polsce, możemy spotkać je m.in. na strychu oraz w budynkach gospodarskich itp. 

Czym żywi się rusałka admirał ?

Gąsienica żeruje na wybranych roślinach żywicielskich, do których zaliczymy przede wszystkim pokrzywę zwyczajną, pokrzywę żegawkę, a także chmiel zwyczajny, czasem ostrożeń.

Rusałka admirał w stadium imago żywi się słodkim sokiem z przejrzałych owoców m.in.  śliwek i gruszek.

Występowanie

Rusałka admirał występuje w dużej części świata, obejmuje  Palearktykę, a więc bardzo rozległą krainę zoogeograficzną obejmującą m.in. Europę, Afrykę Północną, Azję Mniejszą.
W Polsce gatunek pospolity,  występujący m.in. w ogrodach, sadach, na łąkach, skrajach lasów.

Rusałka admirał w ogrodzie

Ogrody i sady to miejsca , w których bardzo często możemy podziwiać rusałkę admirał. Aby zaglądały do nas częściej, należy zapewnić im pożywienie, zarówno dla stadium gąsienicy oraz owada dorosłego. Warto, aby w okolicach ogrodu, a także w samym ogrodzie, gdzieś w wybranych słonecznych zakątkach znalazła miejsce pokrzywa, która stanowi podstawową roślinę żywicielską. Drzewa owocowe to kolejny warunek, dający nam pewność, że rusałka zawita także do naszego zielonego azylu.

Poza pożywieniem, ogród powinien być słoneczny,  ciepły, osłonięty przed wiatrem. Nie powinno w nim zabraknąć także zakątków półcienistych.

Pielęgnując ogród pamiętajmy, że na pokrzywach mogą znajdować się jaja motyla, gąsienice oraz poczwarki, tak więc nie stosujmy chemii, która może nas pobawić licznej obecności motyli nie tylko rusałki admirał.
     
Tekst: Grzegorz Bogucki

WIADOMOŚCI STĄD

niedziela, 01 października 2017, teresakopec
Serdecznie pozdrawiam Tenia.

Polecane wpisy

  • Lipiec w ogrodzie

    Zdjęcia z mojego ogrodu.

  • Kwiat jednego dnia

    Pałczycha Sauromatum Charakterystyka rośliny pokrój: wzniesiony wysokość: 50-60cm dekoracyjność: kwiaty, ulistnienie kolor kwiatów: fioletowe, żółte okres k

  • Moje piwonie

    Właśnie kwitną w ogrodzie piwonie. Bardzo je lubię. Mam ich kilka odmian, ale marzy mi się taka żółta, jak na kolejnym zdjęciu. Tą fotkę zrobiłam w ogrodzi moje

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:


ZABAWY BLOGOWE