Trochę kuchni, trochę pasji. Blog o tym co sprawia mi przyjemność.
Blog > Komentarze do wpisu
ATC Nr.5

Tematem 5 ATC są słodycze i moja interpretacja.

Spodobało mi się robienie maleństw.

Patrząc na zdjęcia wydają się duże, ale one mają wymiary 8,9 cm x 6,4 cm.


Co to są ATC?

  

Artist Trading Cards to artystyczne, ręcznie wykonane karty kolekcjonerskie. Za ich prekursora uważa się Vanci Stirnemanna, szwajcarskiego artystę, który w 1996 roku zorganizował pierwszą wymianę ręcznie wykonanych kart na wystawie w Zurychu. Od tamtego czasu ATC stały się szalenie modne i wymieniają się nimi tworzące osoby na całym świecie.

ATC to ręcznie wykonane odpowiedniki znanych wcześniej kart kolekcjonerskich (np. baseballowych). Dzięki swojej formie stały się swego rodzaju artystycznymi wizytówkami osób tworzących i służą do wymiany między nimi (ATC nie wolno sprzedawać!). Dzięki tym kartom można nawiązać ciekawe kontakty na całym świecie, czy to przez osobiste spotkania czy wymiany korespondencyjne i organizowane w Internecie.


Format i wykonanie ATC

  

Wymiary karty wynoszą dokładnie 8,9 cm x 6,4 cm (odpowiednio w calach – 3,5 x 2,5”); awers karty jest ozdobiony różnymi technikami plastycznymi (najczęściej takimi, w których specjalizuje się twórca), a na rewersie umieszcza się informacje o karcie i jej autorze.

W wykonaniu ATC panuje pełna dowolność technik i użytych materiałów, należy zadbać jednak o to, aby były one wykonane starannie i gwarantowały trwałość karty. Karty nie muszą być prostokątne, ale ważne żeby nie przekraczały ustalonych wymiarów.

Zwyczajowo nie robi się kart grubszych niż 0,5 cm – z uwagi na późniejsze trudności w przechowywaniu takich “grubasków”.


Tył karty

  

Na odwrotnej stronie ATC umieszcza się następujące informacje:

obowiązkowo: tytuł karty, imię i nazwisko twórcy, dane kontaktowe – minimum to adres e-mail, można podać adres pocztowy + kraj autora, datę powstania karty;

opcjonalnie: pseudonim twórcy, numer karty w edycji (jeśli powstało ich kilka), tytuł wymiany (jeśli karta powstała na zorganizowaną wymianę).

Istnieją specjalne pieczątki, które ułatwiają opisanie ATC; można także wydrukować sobie informacje na drukarce i nakleić na tył karty, można wypisać je odręcznie. Przykłady można zobaczyć na zdjęciu poniżej.


Wymienianie się kartami ATC

  

Jest wiele sposobów na wymienianie się kartami ATC. W Internecie istnieją specjalne portale, strony i grupy dyskusyjne, gdzie organizuje się wymiany na określonych zasadach lub w określonych tematach i technikach. Na różnych forach czy portalu Flickr można zapisać się na wymianę w ramach danego kontynentu, grupową lub wymienić indywidualnie z zaproszoną osobą. Do prezentacji wykonanych przez siebie ATC i zaproszenia do ich wymiany można wykorzystać także swój blog i galerie internetowe.

Proponując komuś wymianę kartami ATC w dobrym tonie jest pokazać od razu, co ma się do zaoferowania w zamian. Można także umówić się indywidualnie z kimś na wykonanie kart w określonym temacie lub technice. Niektórzy twórcy, wykonujący ATC w szczególnie pracochłonnych technikach lub z drogich materiałów, zastrzegają sobie, że takie karty wymieniają na 2 lub więcej kart papierowych i wypada to uszanować.

Wysyłając ATC pocztą zadbajmy o to aby były dobrze zabezpieczone. ATC wysyłana na wymianę powinna być zapakowana w ochronną folijkę na kartę kolekcjonerską (do nabycia w sklepach dla kolekcjonerów i na Allegro, najczęściej w opakowaniach po kilkadziesiąt sztuk) lub małą kopertę (może być także ręcznie zrobiona). W dobrym tonie jest załączenie odręcznie napisanej karteczki z podziękowaniem za wymianę. Dodatkowo można dorzucić jakiś drobiazg, np. służący do tworzenia ATC. Z własnego doświadczenia w wielu wymianach międzynarodowych wiem, że ogromną radość sprawiają wysyłane przeze mnie… pocztówki z Polski.


Sposób przechowywania i ekspozycja

  

Swoją kolekcję ATC przechowuję w zwykłym segregatorze ze specjalnymi wkładami na karty kolekcjonerskie (zakupionymi na Allegro). Na stronie A4 jest 9 przezroczystych kieszonek w których bezpiecznie przechowuję otrzymane ATC. Dzięki temu mogę oglądać je swobodnie z obu stron, a same karty są zabezpieczone przed zniszczeniem.

Karty można również przechowywać w pudełkach, puszkach, folderach, ręcznie wykonanych teczkach itp. – możliwości są nieograniczone. Można również eksponować te małe dzieła sztuki oprawiając ich kolekcje w ramy, rozwieszając na ścianie lub umieszczając w obrotowych stojaczkach.

Te wszystkie wiadomości pochodzą z tego ARTYKUŁU. Jest tam też sporo zdjęć.

poniedziałek, 19 lutego 2018, teresakopec
Serdecznie pozdrawiam Tenia.

Polecane wpisy

  • Serca na niebiesko

    Serca zazwyczaj bywają w kolorze czerwonym, a ja przekornie zrobiłam na niebiesko. NR.17 ATC Temat: - "Serce"

  • Kolejne ATC

    Natura i tropikal to tytuły moich ATC. Natura. Tropikal.

  • Czas i klatka

    Kolejne ATC. Nr.13 - Czas. Nr. 14 - Klatka Jeszcze mam sporo zaległości.

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2018/02/19 11:06:18
Wciągnęło cię to nowe wyzwanie. Podobają mi się te karteczki.


ZABAWY BLOGOWE