Trochę kuchni, trochę pasji. Blog o tym co sprawia mi przyjemność.
Blog > Komentarze do wpisu
Hotelik dla owadów

Mój syn w czasie ostatniego weekendu (bardzo długiego) był u nas i wykonał taki hotelik dla owadów.

Po co nam dom dla owadów?

Bez pożytecznych insektów, do których zaliczamy m.in. pszczoły, biedronki i trzmiele, nie może istnieć żaden ogród. Zapylają kwiaty na grządkach, wspomagają ich rozwój, a ponadto atakują szkodniki zagrażające naszym plonom.Hotelik czy domek to doskonały sposób na zwabienie i zatrzymanie ich w naszym ogrodzie. W tym przytulnym lokum będą mogły złożyć jaja, schronić się przed deszczem, chłodem oraz zwierzętami żywiącymi się owadami, a także po prostu przenocować. Tak naprawdę domek przyda się przez cały rok! Warto wspomnieć o tym, że hotel dla owadów jest ciekawym, a przy tym naturalnym elementem dekoracyjnym i doskonale prezentuje się pośród kwiatów, krzewów oraz drzew. Nie możemy również zapominać o wartości edukacyjnej domku dla owadów – stawiając go w ogrodzie, propagujemy wiedzę na temat znaczenia owadów w życiu człowieka, przyczyniamy się do ich przetrwania i walczymy z degradacją środowiska.

Gdzie ustawić domek dla owadów?

Domek dla owadów powinniśmy ustawić w miejscu osłoniętym od deszczu i wiatru, najlepiej od strony południowej bądź południowo-wschodniej. Wybrane przez nas stanowisko powinno być mocno nasłonecznione. Aby zachęcić owady do „meldowania się” w naszym hotelu, w pobliżu warto zasadzić byliny oraz nektarodajne krzewy, np. wierzby czy macierzanki. Domek możemy także powiesić pod dachem lub na altanie, natomiast większy – między drzewami owocowymi w sadzie.

Do ich produkcji hotelików wykorzystuje się przede wszystkim drewno, a także elementy wykonane z cegły oraz gliny. Mój syn wykonał go samodzielnie, wykorzystując naturalne materiały. Mogą to być m.in. puste w środku pędy bambusa, rurki trzcinowe, słoma, mech, gałęzie krzewów i drzew, cegła dziurawka, wiklina oraz szyszki. Ważne jest, żeby w gotowym domku było dużo dziurek, skrytek i schowków, w których owady będą mogły się schować przed ptakami oraz niesprzyjającymi warunkami pogodowymi.

Hotelik wykonany jest z naturalnego drewna. Jego konstrukcja wspomaga gniazdowanie i umożliwia hibernację pożytecznych owadów. Komora znajdująca się na samej górze jest schronieniem dla motyli, kawałki kory i szyszki przygotowano z myślą o biedronkach, natomiast wydrążone łodygi to doskonałe siedlisko dla pszczół i os samotniczych.

Hotel dla owadów to pożyteczny, a przy tym ciekawy dodatek do ogrodu. Wykonując go, przyczyniamy się do ochrony środowiska i pomagamy naszym skrzydlatym przyjaciołom.

A w ogrodzie jest też większy dom dla owadów, który wykonał mój mąż.

wtorek, 08 maja 2018, teresakopec
Serdecznie pozdrawiam Tenia.

Polecane wpisy

  • Świąteczny boxik

    W niedzielę razem wnuczką Alusią uczestniczyłam w rodzinnych warsztatach i wspólnie wykonałyśmy takie pudełeczko. Na warsztacie czerwone kwiaty, śnieżynki, dzwo

  • Kartka mojej wnuczki

    Wczoraj moja wnuczka Ala była na warsztatach rodzinnych w Studio75 i z panią Elwirą tworzyła kartkę dla ulubionego nauczyciela. Alusia miała dużo frajdy wycinaj

  • Łabędź

    Praca mojej córki. Na kolejnym zdjęciu chciałam pokazać wielkość łabędzia położyłam obok mój telefon i już miałam pstryknąć fotkę, wtedy wnusia uznała, że lepie

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:


ZABAWY BLOGOWE