Trochę kuchni, trochę pasji. Blog o tym co sprawia mi przyjemność.
wtorek, 08 czerwca 2010
Efekt porządków

Dziś postanowiłam zrobić porządek w szafie ze swoimi ubraniami. Chciałam wyjąć z szafy bluzki, których już nie ubieram, bo są nie modne, bo ich nie lubię, albo mają już nie odpowiedni rozmiar. No i w szafie zrobił się luz. Ale nie  tym chciałam się pochwalić. Robiąc porządki trafiłam na bluzki, których mimo tego, że rozmiar nie jest odpowiedni, że są nie modne nie wyrzucę i nie oddam nikomu. Te bluzki wiele lat temu ozdobiłam haftem. Dwie z nich wyszywałam dla siebie bardzo dawno temu, chodziłam wtedy do średniej szkoły. Jedną w tym samym czasie wyszyłam dla mojej młodszej siostry. Ta niebieska z bławatkami jest najmłodsza, bo wyszywałam ją dla mojej córci, kiedy była jeszcze nastolatką.

 

Moja bluzka z haftem krzyżykowym.

Bluzka mojej siostry.

Znowu moja bluzka.

I na koniec bluzka mojej córci.

Wszystkie te bluzki szyła moja mama.

Wyszyłam dużo więcej bluzek, ale poszły w świat i już nie będę mogła się nimi pochwalić.

10:29, teresakopec , moje hafty
Link Komentarze (7) »
niedziela, 06 czerwca 2010
Nalewka ziołowa

Właśnie napełniłam słój melisą i mięta, zalałam spirytusem i teraz kilka dni poczekam, by znowu wrócić do nalewki.

Nalewka ziołowa

Składniki na 1/2 litra:

1 szklanka spirytusu

1 szklanka cukru

1 pęczek świeżej mięty

1 pęczek melisy cytrynowej

kilka owoców anyżu gwiaździstego

1 laska wanilii

1 łyżeczka ziarenek kolendry

1/2 łyżeczki mielonego kardamonu

Przygotowanie

Miętę i melisę dokładnie umyć, osuszyć, przełożyć do słoja, dodać pozostałe zioła. Zalać wszystko spirytusem. Słój zakręcić i odstawić w ciemne miejsce na 3 - 4 dni. Od czasu do czasu wstrząsnąć słojem.

Po 4 dniach zagotować 1 szklankę cukru z szklanką wody (gotować około 15 minut). Przestudzony syrop wlać do słoja z ziołami i alkoholem. Ponownie zakręcić i odstawić. Po tygodniu przecedzić nalewkę przez bibułkę lub papierowy filtr, przelać do butelki. Nalewka gotowa. Dobra na dolegliwości żołądkowe.

Po kilku godzinach alkohol nabrał pięknego zielonego koloru.

 

A to zdjęcie zawiązanych owoców derenia. Jest nadzieja, że w odpowiednim czasie zrobię dereniówkę.

13:05, teresakopec , nalewki
Link Komentarze (4) »
czwartek, 03 czerwca 2010
Krzyżyki

Haft krzyżykowy to jest to, co najbardziej lubię. Ostatnio nie miałam zbyt wiele czasu, który mogłabym poświęcić na moje ulubione zajęcie. Mam nadzieję, że to się teraz zmieni.

Oto kolejna odsłona bratków.

I nowy mały hafcik.

Aniołki mają być na poduszeczce pod obrączki dla siostrzency mojego męża.


10:19, teresakopec , moje hafty
Link Komentarze (2) »
wtorek, 01 czerwca 2010
Kraków

Krakówmiasto położone nad Wisłą w południowej Polsce, drugie w kraju – po Warszawie – pod względem liczby mieszkańców[1][3] i pod względem powierzchni[1]. Jedno z najstarszych miast Polski, o ponad tysiącletniej historii; Kraków posiada wartościowe zabytki architektury, działa w nim wiele instytucji i placówek kulturalnych.

W przeszłości Kraków był stolicą Polski i siedzibą polskich królów. Jest stolicą województwa małopolskiego oraz historycznej Małopolski, a także centralnym ośrodkiem metropolitalnym aglomeracji krakowskiej.

Kraków jest miastem na prawach powiatu, siedzibą władz województwa małopolskiego. Znajduje się tu główna siedziba Polskiej Akademii Umiejętności oraz Instytutu Książki, miasto posiada również wiele placówek o znaczeniu i statusie narodowym m.in. Narodowy Stary Teatr, Muzeum Narodowe, Drukarnia Narodowa, Biblioteka Jagiellońska. Pełni funkcję centrum administracyjnego, kulturalnego, edukacyjnego, gospodarczego, usługowego i turystycznego. Jest jednym z kluczowych węzłów drogowych i kolejowych. W Balicach pod Krakowem znajduje się drugi co do wielkości polski port lotniczy o znaczeniu międzynarodowym, obsługujący loty transatlantyckie.

To można przeczytać z Wikipedii http://pl.wikipedia.org/wiki/Krak%C3%B3w

A to moje zdjęcia Krakowa.

Tym razem to nie była wycieczka krajoznawcza. W Krakowie byłam na kursie z pracy.  Nauki było dużo. Kurs zakończył się egzaminem, który zdałam i otrzymałam (bardzo dla mnie ważny) cetyfikat. Cały pobyt ośmiodniowy był i pożyteczny, i przyjemny, i bardzo miły.

 

10:11, teresakopec , wycieczki
Link Komentarze (2) »
środa, 19 maja 2010
Warsztaty hafciarskie

Zostałam zaproszona do naszego muzeum regionalnego by poprowadzić warsztaty hafciarskie dla młodzieży. Zgodziłam się i właśnie dziś zaprezentowałam dzieciom swoje prace, oraz pokazałam jak wykonuje się haft krzyżykowy. Grupa starszych dzieci była bardzo zainteresowana i chętnie próbowała haftować. Muszę przyznać, że jak na pierwszy raz szło im dobrze. Młodsze dzieci jednak jeszcze nie bardzo radziły sobie. Nawet nawlekanie igły sprawiało im trudności. Jednak cieszę się, że zaciekawił ich haft. Niektóre z nich twierdzą, że w domu poćwiczą.

poniedziałek, 17 maja 2010
Nowe prace

Zaczęłam wyszywanie nowego obrazka. Krzyżyki to jest to co lubię najbardziej.

Właśnie czeka mnie prucie, bo przez nieuwagę pomyliłam kolor muliny. Dobrze, że zauważyłam zanim wyszyłam kolejny kolor. Muszę przyznać, że bardzo nie lubię pruć. Mam nadzieję, że teraz będę bardziej uważna i po raz drugi nie zrobię takiego błędu. To prawda, że na błędach ciągle się uczę.

Księga z życzeniami.

Księgę zrobiłam dla pani Zofii. Jest prezentem imieninowym od mojej mamy.

| < Luty 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28        
Tagi


ZABAWY BLOGOWE