Trochę kuchni, trochę pasji. Blog o tym co sprawia mi przyjemność.
poniedziałek, 29 czerwca 2009
Kozłówka

Do ciekawszych miejsc w województwie lubelskim należy z pewnością położona kilka kilometrów na zachód od Lubartowa, Kozłówka. Okoliczne tereny są zaliczane pod względem geograficznym do Małego Mazowsza, którego krajobraz jest równie płaski, smutny i monotonny jak na prawdziwym Mazowszu. Kozłówka poszczycić się może dwoma wspaniałymi dziełami: natury i człowieka. Pierwsze z nich - dzieło przyrody - to ogromny kompleks Lasów Kozłowieckich z leśnym rezerwatem "Kozie Góry" Drugim jest niezrównane dzieło architektury - monumentalne założenie pałacowo-parkowe zlokalizowane w południowej części wsi Kozłówka.

Muzeum zostało utworzone z rezydencji Zamoyskich decyzją resortu kultury i sztuki PKWN z 4 listopada 1944 roku pod nazwą Państwowe Muzeum Narodowe, następnie nosiło nazwę Państwowy Ośrodek Muzealny. W latach 1955-1976 działało jako Centralna Składnica Muzealna Ministerstwa Kultury i Sztuki. W 1976 roku zostało powtórnie udostępnione publiczności jako Muzeum-Pałac w Kozłówce; a od roku 1992 nosi nazwę Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

Wnętrza pałacowe z przełomu XIX i XX wieku. Początki zespołu pałacowo-parkowego w Kozłówce datowane są na pierwszą połowę XVIII wieku. Ówcześni właściciele Tekla z Pepłowskich i Michał Bielińscy wybudowali pałac, oficynę południową, dwie kordegardy oraz stajnię i powozownię. Za czasów Konstantego Zamoyskiego, pierwszego ordynata kozłowieckiego, na przełomie XIX i XX wieku rozbudowano i przebudowano zespół pałacowo-parkowy w Kozłówce. Dobudowano wówczas oficynę północną, kaplicę i teatralnię.

W trakcie przebudowy w latach 1898-1911 wnętrza pałacu otrzymały nowy wystrój: neorokokowe i neoregencyjne plafony, marmurowe kominki, miśnieńskie piece, ozdobne dębowe parkiety. Pokoje zostały urządzone w stylu II Cesarstwa. Ściany zawieszono obrazami i lustrami w bogatych złoconych ramach, okna przesłonięto kotarami i lambrekinami z jedwabnego adamaszku lub haftowanego aksamitu. Wnętrza wypełniły wysokiej klasy meble od barokowych do charakterystycznych dla drugiej połowy XIX w. neostylów. Wnętrza pałacowe zachowały swój charakter, układ architektoniczny, wystrój i autentyczne wyposażenie z czasów Konstantego Zamoyskiego.

 

11:39, teresakopec , wycieczki
Link Komentarze (1) »
wtorek, 23 czerwca 2009
Paulo Coelho- cytat

"Miłość jest zawsze nowa. I bez względu na to, czy w życiu kochamy raz, dwa, czy dziesięć razy zawsze stajemy w obliczu nieznanego. Miłość może nas pogrążyć w ogniu piekieł, albo zabrać do bram raju- ale zawsze gdzieś nas prowadzi. I czas się z tym pogodzić, albowiem jest ona treścią naszego istnienia. Miłości trzeba szukać wszędzie, nawet za cenę długich godzin, dni, tygodni smutku i rozczarowań. Bowiem kiedy wyruszymy na poszukiwanie miłości - ona zawsze wyjdzie nam na przeciw i nas wybawi. W życiu bowiem istnieją rzeczy, o które warto walczyć do samego końca. Kocha się za nic. Nie istnieje żaden powód do miłości."
/Paulo Coelho/

poniedziałek, 22 czerwca 2009
Bieszczady

Cały wypad w Bieszczady i organizacja przygotowana przez Henia to wspaniałe osiągnięcie. Ja (i nie tylko ja) jestem zauroczona. Takiej wycieczki nigdy wcześniej nie przeżyłam. To było coś niesamowitego. Henio pokazał nam miejsca, których żaden przewodnik nie byłby stanie pokazać. Przedstawił nam ludzi związanych z Bieszczadami, artystów, zakapiorów, księży. Mówił nam tyle o Bieszczadach, o zabytkach, historii, opowiedział legendy i prawdziwe zdarzenia. Nie jestem w stanie tego wszystkiego opowiedzieć. Jedno jest pewne, takich wiadomości, jakie ma Henio to pewnie nie ma nikt inny.
W najbliższym czasie będzie promocja Henia nowej książki o zalewie solińskim, wiele opisanych tam zdarzeń już znamy. Książka na pewno będzie ciekawa.
Kwatery Henio zorganizował w Bóbrce w gospodarstwie agroturystycznym Bazyl, u pana Andrzeja Kusza, który jest artystą bibułkarstwa. Ja osobiście skorzystałam z okazji i nauczyłam się troszkę z tej dziedziny. Pan Andrzej udzielił mi kilku lekcji. Przyjechałam  stamtąd  bogatsza nie tylko o nowe wiadomości, wrażenia ale też umiejętności.
Musze przyznać, że wiele punktów programu, było specjalnie dla mnie. Byliśmy w pracowniach gdzie powstają ikony, rzeźby, obrazy, byliśmy u pani, która ikony wyszywa. Ja jestem zachwycona całą wyprawą.
No tak rozpisałam się, ale nie napisałam kto był na tej wycieczce. A więc, w piątek pojechaliśmy z Danusią jako kierowcą, ja, Wanda, Lucyna i Józio. W sobotę dojechał Janusz. Nie było nas zbyt dużo, ale humory dopisywały. Wieczorami miło spędzaliśmy czas już mniej oficjalnie. Wyżywienie i przepitki były świetne. Jednak brakowało kilku osób z VIII a. Myślę, że jak zobaczą zdjęcia, usłyszą relacje z wyprawy będzie im żal, że nie skorzystali z wspaniałej okazji.
Jedno jest pewne. Będą kolejne wypady. Nawet zakapiory bieszczadzkie mówiły nam "do zobaczenia" i zapraszały ponownie.

Ruiny klasztoru w Zagórzu

Na Kamieniu Leskim

Myczkowce

Poranne mgły

Oto irysy bibułkowe.

16:07, teresakopec , wycieczki
Link Komentarze (4) »
sobota, 13 czerwca 2009
Na ślub syna

W sierpniu mój syn bieże ślub. Postanowiłam wyszyć mu poduszeczkę pod obrączki. Wyszywam na drobnej kanwie 18, kolorowe, kwiatowe seruszko. Po nim umieszczę dwie obrączki, a nad nim imona Państwa Młodychy. Poduszeczka będzie w kształcie seca. Oto co już wyszyłam.

Wyszywam też na tą samą okazję obraz "Jezusa zamyślonego".

To dopiero początek. Jeszcze sporo pracy mnie czeka. Mam nadzieję, że moje plany zostaną zerealizowane.

11:22, teresakopec , moje hafty
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 11 czerwca 2009
"Prośba o wyspy szczęśliwe" K.I. Gałczyński

A ty mnie na wyspy szczęśliwe zawieź,
wiatrem łagodnym włosy jak kwiaty rozwiej, zacałuj,
ty mnie ukołysz i uśpij, snem muzykalnym zasyp, otumań,
we śnie na wyspach szczęśliwych nie przebudź ze snu.

Pokaż mi wody ogromne i wody ciche,
rozmowy gwiazd na gałęziach pozwól mi słyszeć zielonych,
dużo motyli mi pokaż, serca motyli przybliż i przytul,
myśli spokojne ponad wodami pochyl miłością.

wtorek, 09 czerwca 2009
Okrągłe urodziny

Mój Jaś obchodził okrągłe urodziny. Oto bukiety, które otrzymał z tej okazji.

A to prezent od nas wszystkich.

| < Październik 2017 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Tagi


ZABAWY BLOGOWE