Trochę kuchni, trochę pasji. Blog o tym co sprawia mi przyjemność.
piątek, 04 września 2009
Anioł gotowy

Anioł gotowy. Właściwie nie gotowy, tylko wyszyty. Trzeba teraz uprać i oprawić. Ale wyszywanie zakończone.

Mam nadzieję, że spodoba się córce.

22:37, teresakopec , moje hafty
Link Komentarze (2) »
czwartek, 03 września 2009
Powidła

Powidała ze śliwek usmażone. Wystarczy na zimę. Będą do placka, bigosu i do posmaroania chlebka. Pycha.

piątek, 28 sierpnia 2009
Ostatnie robótki

Powstała kolejna księga. Nie z życzeniami, lecz z okazji spotkania po latach z koleżanką. Halina przyjechała na tydzień z USA do Polski. Dziś właśnie mamy się z nią spotakać.

Księgę ozdobiłam polskimi kwiatami: bławatkami, makami, stokrotkami.

 

Wyszywania nie zarzuciłam. Właśnie wyszywam obrazek dla córki. Powoli, ale jednak przybywa.

piątek, 21 sierpnia 2009
Księga z życzeniami

Znajomy poprosił mnie o zrobienie księgi dla jego rodziców z okazji 45 lecia ich ślubu. No i zrobiłam. Właśnie odebrał, jest zadowolony.

Tak się złożyło, że tę księgę oddałam w dniu naszej 33 rocznicy zawarcia związku małżeńskiego. Dla siebie księgi nie robiłam. Otrzymałam od męża kwiaty, najpiękniejesz jakie zakwitły w ogrodzie.

wtorek, 11 sierpnia 2009
Sandomierz - miasto królewskie

Moje zdjęcia z Sandomierza.

Ratusz

Brama Opatowska

Kamieniczki na Starym Rynku.

 

Sandomierz to gmina miejska w województwie świętokrzyskim, w powiecie sandomierskim, położone nad rzeką Wisłą, na siedmiu wzgórzach (stąd nazywany jest "małym Rzymem"), na krawędzi Wyżyny Sandomierskiej. Przemysłowa część miasta, zwana Nadbrzeziem jest położona na prawym brzegu Wisły, w Kotlinie Sandomierskiej. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa tarnobrzeskiego.

 

Historia

Sandomierz jest położony na terenach zamieszkałych przez słowiańskie plemię Lędzian. Ślady pierwszej obecności człowieka na tych terenach, znalezione w wykopaliskach archeologicznych pochodzą z młodszej epoki kamiennej - neolitu. Osada - w X na terenie wzgórza zamkowego, od XI wieku gród, siedziba książęca. Obok zbudowanego później Domu Długosza, powstał w sąsiedztwie drugi gród, który dał początek miastu. Dzięki położeniu nad Wisłą, w miejscu przeprawy szlaku handlowego z Europy Zachodniej na Ruś, Sandomierz szybko zyskiwał na znaczeniu.

 

W okresie rozbicia dzielnicowego był stolicą księstwa sandomierskiego. Pierwszym władcą (w okresie od 1146 do 1166) był Henryk Sandomierski, syn Bolesława Krzywoustego. Prawa miejskie Sandomierzowi nadał w 1227 r. Leszek Biały. Po zniszczeniach w czasie najazdów tatarskich, ponowna lokacja w 1286 r. nadana przez Leszka Czarnego. Ponownie handel odegrał ważną rolę w rozwoju miasta w XV wieku (Sandomierz leżał na trasie drogi wiślanej związanej z handlem zbożem). XV - XVII wiek to okres częstych pobytów dworu i króla w Sandomierzu, czas zjazdów szlacheckich.

 

W 1570 r. miał miejsce zjazd reprezentantów działających w Polsce nurtów reformacji, w wyniku którego doszło do "zgody sandomierskiej" - porozumienia w obronie przed kontrreformacją. Okres wojen szwedzkich to ponowny upadek miasta spowodowany zniszczeniami.

 

W latach 1698 i 1710 ksiądz Stefan Żuchowski (1666-1716) oskarżył Żydów o morderstwa dzieci "na macę". Torturom poddano ok. 10 osób, które potem stracono. W katedrze znajduje się obraz ufundowany przez księdza, oglądany przez żydowskie wycieczki jako klasyka antysemityzmu.

 

W okresie zaborów Sandomierz stał się miastem pogranicznym między Królestwem Polskim a Galicją i stracił swoje znaczenie administracyjne a także gospodarcze. Dodatkowo został dość poważnie zniszczony przez pierwszą wojnę światową. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę miasto wyrwało się ze stagnacji i zaczęło się prężnie rozwijać. Według planów Eugeniusza Kwiatkowskiego z 1935r. miało wkrótce stać się stolicą Centralnego Okręgu Przemysłowego z ponad 100 tys. mieszkańców. Plany te niestety zniweczyła II wojna światowa.

 

Sandomierz został wyzwolony przez wojska radzieckie 18 sierpnia 1944r. i wyszedł z tej wojny prawie bez zniszczeń. Obecnie jest średniej wielkości miastem powiatowym w województwie świętokrzyskim i ważnym ośrodkiem turystycznym.

Tekst z przewodnika.

http://www.e-wyjazd.pl/przewodnik/sandomierz,137.html

15:13, teresakopec , wycieczki
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 09 sierpnia 2009
Park Jurajski - Bałtów

Wracając z Warszawy zboczyliśmy z drogi i znaleźliśmy się w Bałtowie. Oto kilka zdjęć.

http://www.juraparkbaltow.pl/

http://www.sandomierskie.com/kraj/swietokrzyskie/Baltow/baltow.htm

http://www.sandomierskie.com/kraj/swietokrzyskie/Baltow/baltow.htm
22:01, teresakopec , wycieczki
Link Dodaj komentarz »
| < Luty 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28        
Tagi


ZABAWY BLOGOWE