Trochę kuchni, trochę pasji. Blog o tym co sprawia mi przyjemność.
sobota, 08 września 2018
Nowe Miasto nad Metują

Pogranicze Kłodzkie i Ziemia Broumowska

Nowe Miasto nad Metują leży w Czechach Północno-Wschodnich, w powiecie Náchod, na styku urodzajnej, nizinnej części regionu hradeckiego i Przedgórza Orlickiego.

Miasto zostało założone w 1501 roku przez Jana Černčickiego z Kácova. Współcześnie składa się z czterech obszarów katastralnych: Nowego Miasta nad Metują, Krčína, Vrchovin, Spów.

Nazywane „czeskim Betlejem“, Nowe Miasto nad Metują należy do pereł wśród czeskich renesansowych miast. Założono je na występie skalnym, opływanym z trzech stron przez rzekę Metuję. Zabytkowe centrum, jedyny w swoim rodzaju plac renesansowy z podcieniami, pałac, ogród pałacowy i umocnienia składają się na miejski rezerwat zabytkowy.
owe Miasto nad Metują to miasto w północnych Czechach, położone nad rzeką Metują (lewy dopływ Łaby). Jednym z ciekawszych zabytków jest tu usytuowany w zakolu rzeki zamek. Jego historia rozpoczyna się na początku XVI wieku, kiedy to Jan Černčický z Kácova polecił wznieść tu gotycką warownię. Zamek usytuowany został na skalnym cyplu opływającym z trzech stron rzeką w pobliżu Zemskiej brány, która w średniowieczu stanowiła część szlaku handlowego prowadzącego do Polski. W drugiej połowie XVI wieku nowymi właścicielami zamku zostali Stubenbergowie, którzy przebudowali go w cztero-skrzydłowy renesansowy pałac. Kolejna rozbudowa miała miejsce tuż po zakończeniu wojny trzydziestoletniej (1618-1648) w czasie której warownia została spalona przez Szwedów. Ówcześni właściciele zamku hrabiowie Lesliów zatrudnili do odbudowy włoskich architektów, którzy nadali nowej budowli wczesnobarokowy wygląd. Po śmierci ostatniego potomka rodu Lesliów zamek został opuszczony i zaczął powoli popadać w ruinę. Zniszczoną przez czas warownię nabyli dopiero w 1908 roku bracia Josef Bohumil i Cyril Adolf Bartoňowie, z pobliskiego Náchodu, którzy zdecydowali się zrekonstruować zamek i uczynić z niego swoją reprezentacyjną siedzibę. Kompleksowa rewitalizacja przeprowadzona została pod kierownictwem znanego architekta Dušana Jurkoviča, który także zaprojektował ogród zamkowy z nową oranżerią, tarasami i 40 metrowym drewnianym zadaszonym mostem. Obecnie zamek udostępniony jest dla zwiedzających, a z jego przeszło 50 metrowej wieży zwanej Máselnica, roztacza się przepiękna panorama miasta oraz pobliskich Gór Orlickich i Karkonoszy. Odwiedzając Nowe Miasto nad Metují oprócz zamku warto także zobaczyć XVI wieczny kościół Świętej Trójcy oraz malowniczy rynek miejski otoczony malowniczymi renesansowymi kamieniczkami.


12:11, teresakopec , wycieczki
Link Dodaj komentarz »
| < Wrzesień 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Tagi


ZABAWY BLOGOWE