Trochę kuchni, trochę pasji. Blog o tym co sprawia mi przyjemność.
czwartek, 31 maja 2018
Kwiat jednego dnia

Pałczycha Sauromatum

 

Charakterystyka rośliny

  • pokrój: wzniesiony
  • wysokość: 50-60cm
  • dekoracyjność: kwiaty, ulistnienie
  • kolor kwiatów: fioletowe, żółte
  • okres kwitnienia: VII, VIII
  • trwałość liści: sezonowe
  • gleba: przepuszczalna, żyzna
  • stanowisko: półcień
  • zastosowanie: balkony, roślina jadalna

Pałczycha (Sauromatum) to roślina należąca do rodziny obrazkowatych (Araceae). W środowisku naturalnym występuje w Azji i Afryce. W Polsce jest mało znana - traktuje się ją jako ciekawostkę botaniczną. Osiąga wysokość do 60cm.

Wytwarza grube bulwy. Liście są atrakcyjne, dłoniaste, złożone z kilku do kilkunastu listków. Na ogonkach może pojawiać się "lamparci" wzór. Kwiaty mają oryginalny kształt i fioletowo-brązowo-żółtą barwę. Kwitną latem - przez jeden dzień. Wydzielają zapach zgnilizny, przyciągający muchy. Po przekwitnięciu pałczycha wytwarza główkowaty owocostan z prawie czarnymi nasionami.

Pałczycha - wymagania i uprawa:

Roślina pomimo nietypowego wyglądu i egzotycznego pochodzenia, nie jest zbyt trudna w uprawie. Lubi warunki półcieniste i żyzne, przepuszczalne gleby. Najlepiej uprawiać ją w pojemniku, gdyż nie przetrwa polskich zim. Można ją uprawiać w gruncie, ale bulwę należy wykopać przed nadejściem przymrozków.

Pałczychę zaleca się podlewać w czasie susz i sporadycznie dokarmiać (niewielkie dawki nawozu, z małą ilością azotu). Najłatwiej ją rozmnażać przez oddzielenie nowych bulw. Może być atakowana przez przędziorek.

Zastosowanie pałczychy:

Pałczychę w ogrodzie warto uprawiać jako soliter - ze względu na oryginalny wygląd. Znacznie efektywniejsza będzie jednak uprawa pojemnikowa. To dobra dekoracja balkonów (w czasie lata) oraz parapetów. W Indiach bulwy spożywa się jako warzywo.

Informacje pochodzą STĄD.

Pałczycha, która właśnie dziś zakwitła w moim ogrodzie od kilku lat zimuje w gruncie, co prawda jest na zimę okrywana. Zapach dziś nie jest przyjemny, ale jutro już nie będzie zapachu, a kwiat przekwitnie.16:39, teresakopec , ogród
Link Dodaj komentarz »
piątek, 25 maja 2018
Moje piwonie

Właśnie kwitną w ogrodzie piwonie. Bardzo je lubię.

Mam ich kilka odmian, ale marzy mi się taka żółta, jak na kolejnym zdjęciu. Tą fotkę zrobiłam w ogrodzi mojego kuzyna.

Na koniec jeszcze zdjęcia kwiatów mojego powojnika.

15:30, teresakopec , ogród
Link Dodaj komentarz »
sobota, 12 maja 2018
Kolorowy maj

W maju jest kolorowo w ogrodzie, dlatego tak lubię maj.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11:08, teresakopec , ogród
Link Komentarze (1) »
piątek, 13 kwietnia 2018
Kolorowo w ogrodzie

Zrobiło się kolorowo w ogrodzie. Wiosna jest barwna.

20:14, teresakopec , ogród
Link Komentarze (1) »
środa, 04 kwietnia 2018
Przyszła i już jest
Przyszła wiosna do mojego ogrodu.
Wyszedł spod ziemi krokus
jak promyk słońca z obłoku.
Rozejrzał się wkoło.
I rzekł wesoło:
Jak tylko trochę podrosnę,
zrobię prawdziwą wiosnę.
07:26, teresakopec , ogród
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 01 października 2017
Rusałka Admirał

Mnóstwo motyli lata koło mojego balkonu. To Rusałki.

Rusałka admirał - Vanessa atalanta

Rusałki należą do najpiękniejszych motyli, które odwiedzają nasze ogrody. Wiele z nich to bardzo pospolite motyle, dzięki którym ogród staje się o wiele ciekawszy. Uprawa odpowiednich roślin kwitnących sprawi, że rusałek w ogrodzie przybędzie, a wśród nich nie zabraknie także rusałki admirał. Wspomniany motyl jest wyjątkowy, różniący się od zdecydowanej większości rusałek ze względu na swój wędrowniczy tryb życia.

W Polsce występuje kilka tysięcy motyli w tym zaledwie kilkadziesiąt gatunków może stać się ozdobą słonecznego ogrodu. Z pewnością do elity motyli należy jeden z największych polskich motyli dziennych rusałka admirał, zaliczana do rodziny rusałkowatych (Nymphalidae). Rusałkowate obejmują wiele barwnych motyli, z których część bardzo często spotykana jest w ogrodach. Do rusałkowatych poza rusałką admirał zaliczymy rusałkę pawik, rusałkę pokrzywnik, rusałkę żałobnik, rusałkę wierzbowiec, rusałkę ceik, rusałkę kratkowiec, rusałkę osetnik. 

Systematyka

Rusałka admirał zaliczana jest do rodziny rusałkowatych Nymphalidae. Jest gatunkiem reprezentującym rodzaj Vanessa. Innym przedstawicielem tego rodzaju jest  rusałka osetnik Vanessa cardui.

Czy wiesz że …

Rusałka pochodzi od łacińskiego słowa rosalia. W mitologii słowiańskiej terminem rusałka określano boginie, które najczęściej przybierały postać pięknych kobiet.

Stadia rozwojowe rusałki admirał

Tak jak inne motyle także rusałka admirał zanim zachwyci nas skrzydlatą formą, przechodzi kilka stadiów rozwoju. Pierwszym z nich jest jajo. Dorosłe motyle składają jaja pojedynczo na liściach żywicielskich roślin takich jak np. pokrzywa. Jaja barwy zielonej. Z jaj wylęgają się gąsienice, które żerują na roślinie żywicielskiej, po czym przechodzą w stadium poczwarki, w którym przepoczwarzają się w pięknego motyla.

Dorosły motyl zachwyca barwnymi oraz dużymi skrzydłami. Ich rozpiętość może przekraczać nawet 60 mm. Motyl składa się z głowy, tułowia z nogami i skrzydłami oraz odwłoku. Pokarm pobiera za pomocą rozwijanej ssawki.

Skrzydła czarne, na  przednich skrzydłach  znajduje się  pomarańczowo- czerwona przepaska oraz białe plamy w górnej części. Tylnie skrzydła z pomarańczowym paskiem na brzegu dolnej części. Po złożeniu skrzydeł rusałka admirał nie jest już tak zjawiskowa, barwy są bardziej stonowane, mniej wyraziste.Rusałka admirał motylem wędrownym

Vanessa atalanta to motyl wyjątkowy, który przybywa do nas późną wiosną (maj- czerwiec) z cieplejszych regionów Europy- z basenu Morza Śródziemnego. Składają jaja na pokrzywie i już w czerwcu można zaobserwować pierwsze gąsienice, które przeobrażą się w motyle, dając początek nowemu pokoleniu. Gąsienice drugiego pokolenia żerują na roślinach żywicielskich w sierpniu i wrześniu, a motyle drugiego pokolenia ukazują się we wrześniu i październiku.

Na okres zimy większość motyli migruje na południe. Część motyli zimuje w Polsce, możemy spotkać je m.in. na strychu oraz w budynkach gospodarskich itp. 

Czym żywi się rusałka admirał ?

Gąsienica żeruje na wybranych roślinach żywicielskich, do których zaliczymy przede wszystkim pokrzywę zwyczajną, pokrzywę żegawkę, a także chmiel zwyczajny, czasem ostrożeń.

Rusałka admirał w stadium imago żywi się słodkim sokiem z przejrzałych owoców m.in.  śliwek i gruszek.

Występowanie

Rusałka admirał występuje w dużej części świata, obejmuje  Palearktykę, a więc bardzo rozległą krainę zoogeograficzną obejmującą m.in. Europę, Afrykę Północną, Azję Mniejszą.
W Polsce gatunek pospolity,  występujący m.in. w ogrodach, sadach, na łąkach, skrajach lasów.

Rusałka admirał w ogrodzie

Ogrody i sady to miejsca , w których bardzo często możemy podziwiać rusałkę admirał. Aby zaglądały do nas częściej, należy zapewnić im pożywienie, zarówno dla stadium gąsienicy oraz owada dorosłego. Warto, aby w okolicach ogrodu, a także w samym ogrodzie, gdzieś w wybranych słonecznych zakątkach znalazła miejsce pokrzywa, która stanowi podstawową roślinę żywicielską. Drzewa owocowe to kolejny warunek, dający nam pewność, że rusałka zawita także do naszego zielonego azylu.

Poza pożywieniem, ogród powinien być słoneczny,  ciepły, osłonięty przed wiatrem. Nie powinno w nim zabraknąć także zakątków półcienistych.

Pielęgnując ogród pamiętajmy, że na pokrzywach mogą znajdować się jaja motyla, gąsienice oraz poczwarki, tak więc nie stosujmy chemii, która może nas pobawić licznej obecności motyli nie tylko rusałki admirał.
     
Tekst: Grzegorz Bogucki

WIADOMOŚCI STĄD

14:03, teresakopec , ogród
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 14
| < Lipiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Tagi


ZABAWY BLOGOWE